Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy wyruszyło wraz z seniorami 23 maja 2024 r. na wycieczkę do Bielska-Białej.
Nasi podróżnicy zwiedzili Zamek Książąt Sułkowskich, który jest najstarszą i największą zabytkową budowlą na terenie historycznego miasta Bielska. Jak mówi legenda potwierdzona badaniami archeologicznymi, w miejscu dzisiejszego zamku w XIII wieku istniał drewniany gródek, który pełnił rolę strażnicy strzegącej przeprawy przez rzekę Białą oraz skrzyżowania ważnych dróg handlowych: szlaku solnego z Krakowa do Cieszyna, na Morawy i do Czech oraz traktu z Górnego Śląska przez Żywiec na Węgry. Bielski zamek, stopniowo rozbudowywany i przekształcany, przez ponad dwa stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. W 1752 roku bielskie państwo stanowe przeszło w ręce polskiej magnackiej familii Sułkowskich i zostało podniesione przez cesarzową Marię Teresę oraz jej męża Franciszka Stefana do rzędu księstw. Sułkowscy rezydowali w Bielsku do 1945 roku. Po II wojnie światowej w zamku przejętym przez Państwo Polskie ulokowano kilka instytucji kulturalnych, w tym muzeum, które od 1983 roku jest jedynym użytkownikiem historycznej budowli. Po sporej dawce historycznych informacji, uczestnicy wycieczki skorzystali z oferty edukacyjnej muzeum i pod hasłem Miasto znane i nieznane spacerowali z dyrektorem Muzeum Historycznego panem Piotrem Kenigiem śladem najważniejszych dla historii miasta miejsc i budowli. Na zakończenie pobytu w Bielsku-Białej odwiedziliśmy Starą Fabrykę, znajdującą się w centrum miasta na Żywieckim Przedmieściu, w budynkach fabryki sukna i towarów wełnianych rodziny Büttnerów, założonej przez bielskiego sukiennika Karola Büttnera. W 1979 roku przy ówczesnym Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej utworzono Muzeum Techniki Włókienniczej. Przejęło ono eksponaty działu tkactwa macierzystej instytucji, a następnie powiększało swoje zbiory o maszyny i urządzenia pozyskiwane głównie w miejscowych zakładach przemysłowych. W latach 2013-2015 stworzono od podstaw stałą wystawę historyczną "Od włókiennictwa do małego fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku".
Plan wycieczki był intensywny, pogoda jak zwykle nam dopisała, ale co najważniejsze seniorzy byli zadowoleni i z nowymi, ciekawymi informacjami powrócili do domów.
Informacje zaczerpnięte ze strony: https://muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna
Zapraszamy do naszej fotogalerii, w której można obejrzeć zdjęcia z Zamku Książąt Sułkowskich, Starej Fabryki oraz zwiedzania Bielska.